Program wyborczy

PROGRAM KOALICJI ZJEDNOCZENIE OBYWATELSKIE

Nie zbudujemy silnego państwa bez silnej gospodarki. Arstoczkanie są pracowici i przedsiębiorczy, codziennie ciężko pracują dla budowy naszego dobrobytu. Niestety wszystkie rządyprzed rządem Zjednoczenia Arstoczki rzucały im kłody pod nogizabierając w daninach publicznych większość owoców ich pracy oraz krępowały inicjatywę biurokratycznym gorsetem. My w pierwszych miesiącach nowoutworzonej dopiero Koalicji skupiliśmy się na naszym tytułowym zadaniu – Zjednoczeniu Arstoczki. To nam się udało i dlatego nie zdążyliśmy wprowadzić reform. Całkowite opodatkowanie średniego wynagrodzenia wynosi obecnie około 40%, a z pozostałych 60% na każdym kroku płacimy mnóstwo innych podatków np. 23% podatku VATprzy zakupach. Jako Zjednoczenie Arstoczki uważamy, że podatki powinny być niskie i proste. Chcemy, żeby w rękach Arstoczkanów zostawało jak najwięcej owoców ich pracy. To obywatele, a nie urzędnicy, najlepiej wiedzą jak mądrze wydać własne pieniądze. Dlatego też uprościmy system finansów publicznych, tworząc jeden, taki sam dla wszystkich podatek obrotowy wysokości 6,50% – wprowadzony zostanie w miejsce CIT (obecnie: 9% i 19%), PIT(obecnie: 10%, 20% i 30%) oraz VAT (Obecnie 8% i 15%), podatku od spadków i darowizn(wyłączenie I grupy podatkowej).

II.    Emerytura obywatelska

System emerytury obywatelskiej kojarzy się wielu osobom z systemem wprowadzonym m.in. za czasów Vadima i Gloriusa Volatova. Ich wersja tego pomysłu polegała na ograbieniu obywateli z ich pieniędzy na emerytury – lecz sama idea pozostaje dobra.

Proponujemy wprowadzenie systemu mieszanego. Każdy obywatel będzie mógł zdecydować, czy zamierza skorzystać z emerytury obywatelskiej. Decyzje tę będzie podejmował, gdy po raz pierwszy w życiu zacznie płacić składki do Zakładu Ubezpieczeń Emerytalnych. Nie jest to oczywiście decyzja na całe życie.

W przypadku chęci przejścia z obecnego systemu na system emerytury obywatelskiej dotychczasowe składki zostaną zwrócone stopniowo do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. W przypadku ew. chęci przejścia z systemu emerytury obywatelskiej do obecnego, emerytura będzie przeliczana w taki sposób, jakby poprzednie składki wpłacane w standardowy sposób.

Przewidywana wysokość emerytury obywatelskiej będzie wynosić 50% płacy minimalnej, z kolei składki będą maleć wraz z osiągnięciem 85% kwoty wymaganej do wypłacenia emerytury obywatelskiej, zgodnie z przewidywaną długością życia u emeryta.

III.  Emerytura bez podatku 

Emeryci swoje podatki już zapłacili i powinni być zwolnieni z proponowanego przez nas podatku obrotowego. Projekt ten, to wyraz solidarności międzypokoleniowej. Większość seniorów żyła i pracowała w systemie, który nie pozwalał zapracować im na dostatnią, spokojną jesień życia. Wprowadzenie projektu spowoduje pozostawienie średnio aż 45 funtów rocznie.

IV.  Obniżenie danin na benzynę i ON

Dzięki obniżeniu akcyzy oraz zastąpieniu VAT podatkiem obrotowym ceny benzyny spadną z ok. 0,25 funta za litr do 0,15 funta za litr. Spowoduje to Radykalne obniżenie kosztów transportu da naszej gospodarce nową energię, a w połączeniu z obniżeniem obciążeń nałożonych na pracę i działalność gospodarczą pozwoli na budowanie stabilnego wzrostu gospodarczego i opartego na silnych fundamentach dobrobytu. 

V. Bon edukacyjny

Kolejne reformy, częste zmiany podstaw programowych, przerośnięta biurokracja, marnotrawione środki, niska jakość kształcenia i kiepskie pensje nauczycieli. Każdy rodzic zna ten problem. I to właśnie rodzice powinni decydować o edukacji swojego dziecka. Jako Zjednoczenie Arstoczki dokonamy tego emitując bon edukacyjny, umożliwiający każdemu rodzicowi opłacenie nauki jego dziecka. To zaowocuje wzrostem zróżnicowania i konkurencji szkół. Dzięki wprowadzeniu bonu pieniądze trafią do tych szkół, które kształcą zgodnie z oczekiwaniami rodziców i tym samym przyciągają uczniów. Bony spowodują powstanie zdrowej konkurencji na rynku usług edukacyjnych, dzięki czemu wzrośnie jakość kształcenia, a szkoły szybciej dostosują się do rzeczywistości, gdyż te, które pozostaną skostniałymi skansenami, nie będą wybierane.

VI.  Głosowanie przez internet

W niemal każdych wyborach blisko połowa uprawnionych do głosowania nie korzysta ze swojego prawa i zostaje w domach, to bardzo niekorzystna tendencja. Dlatego proponujemy wprowadzenie możliwości głosowania przez Internet. Emigranci i osoby niepełnosprawne wreszcie mogłyby uczestniczyć w wyborach bez konieczności pokonywania zbędnych barier.

VII.  Parametryzacja sądów

Dla obywateli problemem jest przede wszystkim przewlekłość postępowań, wynikająca z niewydolności sądów i niedoskonałości procedur oraz poczucie niesprawiedliwości, które często spowodowane jest nadmiernym formalizmem działania sądów.

Przewlekłość postępowań nie tylko pozbawia ochrony prawnej obywateli, zniechęcając ich do korzystania z sądów, ale też powoduje realne koszty dla gospodarki Arstoczki. Uważamy, że podstawą dla naprawienia sądownictwa i przywrócenia zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości jest radykalne poprawienie organizacji pracy sędziów, aby ochrona prawna, po którą obywatele zwracają się do sądów, była realna i niezwłoczna. 

Dlatego proponujemy szereg rozwiązań, które pozwolą nam zbudować sprawne sądownictwo. Wprowadzimy system pozwalający na efektywne zarządzanie czasem pracy sędziów i ich obiektywną ocenę. Sędziowie pozostaną niezawiśli w wydawaniu wyroków, lecz będą podlegali weryfikacji przez apolityczny system informatyczny monitorujący na bieżąco tempo i sprawność ich pracy. Odpowiedni algorytm będzie odpowiedzialny za przydzielane spraw i równomierne obłożenie sędziów pracą. Ponadto zwiększymy zasoby kadrowe, aby na każdego sędziego przypadał co najmniej jeden uczciwie wynagradzany asystent.

VIII.Armia i posiadanie broni palnej

Chcemy odejść od polityki zagranicznej, prezentowanej przez rządzących pod koniec istnienia II i III Republiki Arstoczki: z jednej strony pełnej strachu i upokorzeń, a z drugiej pełnej iluzji, oderwanej od doświadczeń historycznych, uwarunkowań geopolitycznych i realiów polityki międzynarodowej. Podstawowe gwarancje zachowania integralności i niepodległości państwa to dla nas silna kultura, stabilna gospodarka, nowoczesne Wojsko Arstoczki i wysoki poziom wyszkolenia strzeleckiego i obronnego społeczeństwa.

Bezpieczeństwa Arstoczki nie wolno opierać na układach, iluzjach czy przesądach – np. ślepej wiary w sojusz ze Zjednoczoną Federacją – który nie uchronił ani II ani III Republiki Arstoczki przed Volatovami. W zmieniającym się świecie Arstoczka musi brać pod uwagę wszelkie scenariusze rozwoju sytuacji międzynarodowej i rozmawiać ze wszystkimi – choćby po to, aby w relacjach z kluczowymi partnerami osiągać lepszą pozycję. 

Dlatego też wydatki na armię powinny wynieść w roku 2022 2,50% PKB, a w 2025 już 4,50% PKB – to jest konkretna zapowiedź rządu Zjednoczenia Arstoczki!

Zaś w sprawie możliwości posiadania broni palnej, to należy przeprowadzić referendum, w którym obywatele zadecydują, czy wyszkolony i uczciwy obywatel będzie mógł legalnie kupić broń, co zgodnie z obliczeniami spowoduje spadek przestępczości – tak jak udało się to w Prezydenckiej Republice Arstoczki.

Przewiń do góry